Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije organizirao je susret povjerenika župnih Caritasa u subotu 27. siječnja u Nadbiskupskom sjemeništu u Splitu.
Susret je započeo svetom misom u kapeli Nadbiskupskog sjemeništa koju je predvodio fra Antonio Mravak, župnik Župe Gospe Sinjske. „Ovaj susret započinjemo svetom misom kako bismo, ojačani svetom pričešću, još snažnije mogli pokazivati djelatnu ljubav u našoj svakodnevici i tamo gdje nam je povjereno poslanje našega karitativnoga djelovanja“, istaknuo je na početku svete mise.
Predslavitelj je u propovijedi naglasio da Isus na početku svojega djelovanja izabire dvanaestoricu, kako bi mu pomogli u njegovom poslanju. Bez obzira na to što su bili prosječni i grešni ljudi, Isus je u njih imao povjerenja. Nadovezujući se na izvještaj iz Markova evanđelja propovjednik je kazao: „Učenici su pali već na prvom testu jer su pokazali da su fizički uz Isusa, ali srcem ipak daleko od njega. U jednom od razmišljanja nad ovim evanđeljem Benedikt XVI. lijepo će reći da tamo gdje je prisutan Isus i gdje zauzima posebno mjesto, mogu nas zadesiti razne oluje, ali nas nikada neće potopiti. I ta lađa našega života jest naša obitelj, Crkva i Caritas. Ali ako u tim stvarnostima nije prisutan Isus, onda je u opasnosti da naše djelovanje bude manjkavo. Isus nam daje stabilnost u našem djelovanju, a ta stabilnost se ostvaruje u odnosu s njime“, zaključio je.
Nakon svete mise program je nastavljen u prostorijama „Paštrićeve knjižnice“. Na početku se prisutnima obratio ravnatelj Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije Denis Maslov. „Već tradicionalno se skupljamo nakon božićnih praznika kako bismo podijelili vlastita iskustva karitativnog djelovanja u vlastitim župnim zajednicama. Na ovaj način želimo vama volonterima i povjerenicima župnih Caritasa zahvaliti na predanosti, trudu i uloženom vremenu. Jako puno ljudi nam se obraća za pomoć, no mi ne možemo do svih stići i svima pomoći bez vašeg posredništva. Kako bi što bolje odgovorili na potrebe naših korisnika značajna nam je suradnja s župnim zajednicama“, istaknuo je na početku Maslov.
Predavanje o karitativnom poslanju održao je fra Antonio Mravak. Istaknuo je tri bitne činjenice u djelovanju župnih Caritasa. Prva je svijest o važnosti karitativnog djelovanja, koja je praktički u samom središtu poslanja Crkve. Uz to se veže i svijest o vlastitom poslanju, odnosno svijest da smo pozvani po Isusu Kristu pokazati kršćansku ljubav i naše zauzimanje. „To nam upravo pokazuje današnje evanđelje. Tamo gdje u središtu nije Isus, onda je u središtu čovjek i njegove želje. Tako smo u opasnosti da postanemo tek samo jedan običan društveni pokret bez svijesti o božanskom poslanju.“ Druga bitna činjenica je da se rad župnog Caritasa prezentira široj zajednici. „Na ovu misao potakao me papa Franjo koji je istaknuo u jednom svojem govoru da moramo izići ‘vani’ i prezentirati svoje djelovanje“, istaknuo je Mravak. Na taj način se postiže transparentnost rada Caritasa, ali se ostvaruje i svjedočanstvo vjere. To je svojevrsno evanđeosko „propovijedanje s krovova“, kazao je Mravak nadodavši da u svoj rad svakako moramo uključiti i društvene mreže. Posljednja točka je važnost vlastitoga duhovnoga napretka koja mora ići usporedno s karitativnim djelovanjem. Osobe koje su uključene u rad župnoga Caritasa moraju svoju vjeru svjedočiti i u sakramentalnom i vjerničkom životu svojih župnih zajednica. Svaki rad s ljudima je težak i opasnost je da se potkrade grijeh. Zato članovi župnog Caritasa moraju voditi računa o vlastitom duhovnom rastu.
U drugom dijelu radnoga programa povjerenici i predstavnici različitih župnih Caritasa iznijeli su svoja svjedočanstva i kratke preglede svojih djelovanja kroz proteklo razdoblje. Tako su izmijenili svoja iskustva, ali i potaknuli druge na nove ideje. Povjerenici koji su predstavljali svoje župne Caritase bili su redom: Župa Presvetog Srca Isusova Visoka, Župa sv. Mihovila Arkanđela Kambelovac, Župa Marije Pomoćnice Kman, Župa Gospe Sinjske, Župa Gospe u Siti Strožanac, Župa sv. Mateja Ravne Njive, Župa sv. Spasa Mejaši i Župa sv. Lovre Trogir.
U posljednjem dijelu predavanja Marta Grbić, voditeljica Caritasovog skloništa za žrtve nasilja u obitelji iz Splita, predstavila je rad i djelovanje Sigurne kuće. Govorila o nasilju u obitelji i njegovim posljedicama, o vrstama nasilja, o primjerima dobre prakse borbe protiv nasilja, kao i o preventivnom djelovanju i odgovornosti svih članova društva. Istaknula je da je središte njihovoga rada povratiti korisnicima dostojanstvo i svijest da su voljeni i prihvaćeni.
Nakon predavanja prisutni su posjetili obnovljene prostorije Caritasove podružnice „Dječji osmijeh“. Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije otvorio je 5. svibnja 2009. godine svoju podružnicu pod nazivom ‘Dječji osmijeh’ sa željom i nakanom da, uslijed teške gospodarske situacije, pomogne obiteljima slabijeg imovinskog stanja, koje ne mogu kvalitetno zadovoljiti potrebe svoje djece, ujedno i zahtjeve koje društvo stavlja pred njih. Dosadašnji rad temeljio se većinom na pružanju materijalne pomoći kroz podjelu: dječje hrane, higijenskih potrepština, opreme za novorođenčad, odjeće, obuće, školskog pribora. No, materijalna i novčana pomoć siromašnim obiteljima tek je dio rješenja. Trajno rješenje izlaska iz začaranog kruga transgeneracijskog siromaštva je pružanje pomoći pri jačanju i usavršavanju kompetencija koje će omogućiti djeci iz takvih obitelji trajni izlazak iz siromaštva, a to je upravo ono što želi pružiti „Dječji osmijeh“, istaknuo je Denis Maslov.