Topli obroci

U dva Caritasova blagovališta u Splitu i Omišu svakodnevno se dijeli topli obrok najpotrebitijim građanima i teško bolesnim osobama. Uz kuhani obrok, korisnici svaki dan dobiju voće, povrće, mliječne proizvode, meso i mesne prerađevine.

U 2023. godini podijeljeno je 60.225 obroka.

Caritasova košarica

Obiteljima slabijeg imovinskog stanja podijeli se Caritasova košarica, odnosno paketi hrane i higijenskih potrepština. Budući da je Caritasova misija provođenje djelotvorne kršćanske ljubavi kroz konkretna djela, Caritasovom košaricom nastoji se zadovoljiti egzistencijalne potrebe socijalno ugroženim obiteljima i pojedincima s područja Splitsko-makarske nadbiskupije. Svaka dva mjeseca preko 300 obitelji dobiju pakete koji sadrže osnovne živežne namirnice i higijenske potrepštine. Sve namirnice su iz donacija: Vlade Republike Hrvatske, trgovačkih lanaca, odgojno – obrazovnih ustanova, fizičkih i pravnih osoba te građana koji sudjeluju u akcijama prikupljanja hrane.

Mali kućni hospicij

Caritas Splitsko – makarske nadbiskupije dugi niz godina obiteljima s bolesnim članovima pomaže posudbom bolesničkih kreveta, invalidskih kolica i drugih ortopedskih pomagala kao i podjelom pelena za odrasle osobe. Caritas na raspolaganju ima 119 bolničkih kreveta, 65

invalidskih i toaletnih kolica, štaka, hodalica te pelena za odrasle osobe. Korištenje svih pomagala u potpunosti je besplatno. Nakon prestanka potrebe, obitelj je dužna vratiti posuđeni krevet/pomagalo kako bi mogli nastaviti pomagati onima koji su na listi čekanja.

Posebna obveza

Odgojna mjera Posebne obveze maloljetnika/mlađih punoljetnika počinitelja prekršaja i kaznenih djela provodi se u suradnji s Ministarstvom pravosuđa te Hrvatskog zavoda za socijalni rad, a kojom se mlade ljude kroz humanitarni rad nastoji potaknuti na pozitivan pristup životu. Kroz psihosocijalnu podršku i osnaživanje djeluje se na razvijanje samopouzdanja i samopoštovanja te ih se kroz radno okupacijski angažman potiče na razvijanje radnih navika. Kroz uključivanje u aktivnosti Caritasa Splitsko – makarske nadbiskupije senzibilizira ih se za potrebe ljudi koji se trenutno nalaze u nepovoljnom društvenom položaju.

Rad za opće dobro

Program se provodi u suradnji s Ministarstvom pravosuđa u kojem počinitelji prekršajnih i kaznenih djela svoju kaznu mogu zamijeniti radom u humanitarnim organizacijama. Kroz rad u Caritasu počinitelje kaznenih djela senzibilizira se za potrebe ljudi u siromaštvu i u riziku siromaštva. Sve mjere podrške i osnaživanja služe smanjenju recidivizma te ujedno pomažu u njihovoj resocijalizaciji i reintegraciji u zajednicu.

Stipendije

Stipendiranje studenata i učenika redoviti je program Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije, a glavni kriteriji dodjele su socijalni status obitelji odnosno studenta/učenika, redovito upisana godina studija/škole. Učenici i studenti koji ispunjavaju uvjete natječaja kroz devet mjeseci tekuće akademske i školske godine primaju stipendije u iznosu od 150 eura mjesečno za studente i 100 eura mjesečno za srednjoškolce.

Projektni ured

Služba projektnog ureda Caritasa ima ulogu u planiranju, upravljanju i implementaciji projekata koji pridonose ostvarenju misije i vizije Caritasa. Identificirajući i odgovarajući na potrebe Caritasovih korisnika i lokalne zajednice, unaprjeđuju se postojeće i razvijaju nove usluge. Kroz svoj rad, služba projektnog ureda doprinosi ostvarivanju pozitivnih promjena u zajednici i jačanju kapaciteta Caritasa Splitsko – makarske nadbiskupije. Caritasovi projekti: M.O.R.E. – mrežom i obrazovanjem za rehabilitaciju i edukaciju mladih kažnjenika U.P.S.! Unaprjeđenje, podrška, savjetovanje JAKO – Jačanje kapaciteta kroz opremanje blagovališta Caritasa Splitsko – makarske nadbiskupije oPEN – prevencijom i edukacijom protiv nasilja u obitelji Dom izvan domovine Dječji osmijeh S.O.S. – Sjedinjeni oko stola; podjela toplih obroka stanovništvu slabijeg socioekonomskog statusa Kupnja teretnog kombija za prijevoz materijalne pomoći korisnicima Caritasa Splitsko – makarske nadbiskupije Jačanje kapaciteta rada blagovališta Caritasa Splitsko – makarske nadbiskupije