You are currently viewing OKRUGLI STOL na temu: „Stvaranje učinkovite mreže socijalnih usluga u zajednici – izazovi i rješenja u radu s maloljetnim počiniteljima prekršajnih i kaznenih djela“

OKRUGLI STOL na temu: „Stvaranje učinkovite mreže socijalnih usluga u zajednici – izazovi i rješenja u radu s maloljetnim počiniteljima prekršajnih i kaznenih djela“

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.6″][et_pb_row _builder_version=”4.4.6″][et_pb_column _builder_version=”4.4.6″ type=”4_4″][et_pb_image src=”https://caritas-smn.hr/wp-content/uploads/2020/06/strukturni-fondovi.png” _builder_version=”4.4.6″ title_text=”strukturni-fondovi” hover_enabled=”0″ width=”63%” module_alignment=”center”][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.6″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.6″][et_pb_text _builder_version=”4.4.6″]

Caritas Splitsko – makarske nadbiskupije organizira OKRUGLI STOL ovaj petak na temu: „Stvaranje učinkovite mreže socijalnih usluga u zajednici – izazovi i rješenja u radu s maloljetnim počiniteljima prekršajnih i kaznenih djela“

 

 

 

30. travnja 2021. godine s početkom u 9:30 sati na platformi Zoom, održat će se drugi po redu OKRUGLI STOL naziva: „Stvaranje učinkovite mreže socijalnih usluga u zajednici – izazovi i rješenja u radu s maloljetnim počiniteljima prekršajnih i kaznenih djela“.

Maloljetnička delinkvencija predstavlja ozbiljan socijalni problem zbog činjenice što je, prema anamnestičkim podacima, veliki broj odraslih počinitelja kaznenih djela, početak svoje „kriminalne karijere“ imao kao maloljetnik. Maloljetnička delinkvencija je kompleksna pojava koja zahtjeva brze i učinkovite intervencije kako bi se preveniralo i zaustavilo devijantno ponašanje maloljetnika, a time i smanjio broj punoljetnih prekršitelja. Uzroci delinkventnog ponašanja maloljetnika najčešće se promatraju kroz koncept rizika i potreba. Taj model počiva na analizi rizičnih i zaštitnih faktora koji su doveli do delinkventnog ponašanja. Kvalitetna pravna regulativa predstavlja važan element za postupanje prema maloljetnicima, no ono što smatramo najvažnijim je njena primjena u svakodnevnoj praksi. Možemo reći kako RH ima primjeren pravni okvir koji uzima u obzir specifičnosti maloljetnika u različitim etapama postupanja. Cilj posebnog položaja maloljetnika u pravosudnom djelovanju je preodgoj mladih u društveno odgovorne osobe.

Okrugli stol provodi se u sklopu projekta „M.O.R.E. mrežom i obrazovanjem za rehabilitaciju i edukaciju mladih kažnjenika“(UP.04.2.1.05.0002.) vrijednog 1.037.761,96kn. Projekt sufinancira Europska unija (85% sredstava) iz Europskog socijalnog fonda (Operativni program “Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014-2020) te Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske (15 % sredstava), a u okviru Poziva za prijavu projekata usmjerenih jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva za podršku učinkovitoj resocijalizaciji i reintegraciji počinitelja kaznenih djela u društvenu zajednicu. Projekt se provodi u partnerstvu s Elektrotehničkom školom Split, Udrugom Mentor, Zajednicom Pape Ivana XXIII, Centrom za socijalnu skrb Split i Centrom za socijalnu skrb Omiš.

 

 

 

Projekt M.O.R.E. se bavi razvojem inovativnih edukativno – razvojnih programa za maloljetnike i mlađe punoljetnike, počinitelje kaznenog ili prekršajnog djela, koji odgojnu mjeru izvršavaju u zajednici.

Opći cilj projekta je stvaranje učinkovite mreže socijalnih usluga u zajednici koja će osigurati uvjete za uspješnu resocijalizaciju i reintegraciju koju ćemo postići provedbom specifičnih ciljeva: (1) Stvaranje učinkovite suradnje i mreže socijalnih usluga u zajednici; (2) Edukacija stručnjaka i volontera; (3) Izrada i provedba sustavnih i organiziranih edukativno – razvojnih programa.

 

 

 

Cilj okruglog stola je prikaz šire slike vezane uz maloljetničku delinkvenciju s posebnim osvrtom na stvaranje učinkovite mreže socijalnih usluga u zajednici. Posebne obveze uključivanja u rad humanitarnih organizacija ili poslove komunalnog/ekološkog značenja. Želimo naglasiti važnost sustavnog unapređivanja kompetencija i profesionalnih kapaciteta stručnjaka koji se bave ovom problematikom, kao i važnost multidisciplinarne suradnje.

OKRUGLI STOL:

Stvaranje učinkovite mreže socijalnih usluga u zajednici – izazovi i rješenja u radu s maloljetnim počiniteljima prekršajnih i kaznenih djela“

Okrugli stol će se održati 30. travnja 2021. godine, on line, putem platforme Zoom, a sudionici se mogu registrirati preko poveznice: https://zoom.us/j/98309145212?pwd=RVBDTnJSa0tkdFcrSW1mdWMvQkdJdz09

Meeting ID: 983 0914 5212

Passcode: 351020

Predavači:

  • sc. Željko Ključević, voditelj Službe za mentalno zdravlje NZJZSDŽ,
  • prof. dr. sc. Neven Ricijaš, Odsjek za poremećaje u ponašanju, Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu,
  • Ines Trgo Matijević, soc.paed., viša stručna savjetnica Općinskog i Županijskom suda u Splitu,
  • Marta Grbić, mag. psych., psihologinja Skloništa za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja Caritasa Splitsko – makarske nadbiskupije,
  • Ružica Đonlić, dipl.catech., voditeljica projekta „M.O.R.E.“, Caritas Splitsko – makarske nadbiskupije.

 Moderatorica okruglog stola: Ružica Đonlić, dipl.catech; Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije

PROGRAM OKRUGLOG STOLA
09:30 – 09:55 Prijava sudionika
09:55 – 10:00

Pozdravni govor

Denis Maslov, univ. spec. prob.,

ravnatelj Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije

10:00 – 10:30

“Mentalno zdravlje djece i mladih – “Tu i Tamo”

 

dr. sc. Željko Ključević,

voditelj Službe za mentalno zdravlje NZJZSDŽ

10:35 – 11:35

“Izvršavanje maloljetničkih alternativnih mjera i sankcija – znanstveno dokazani principi uspješnosti i položaj Hrvatske”

 

izv. prof. dr. sc. Neven Ricijaš,

Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

11:35 – 11:50 Pauza
11:50 – 12:20

“Maloljetnici u kaznenom postupku s posebnim osvrtom na izricanje i izvršenje odgojne mjere Posebne obveze”

 

Ines Trgo Matijević, soc.paed.,

viša stručna savjetnica Općinskog I Županijskog suda u Splitu

12:25 – 12:55

Projekt „M.O.R.E.”– iskustva u primjeni projektnih aktivnosti prilikom izvršenja odgojne mjere Posebne obveze

                                                      

 Ružica Đonlić, dipl.catech i Grbić Marta, mag. psych.,

Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije

13:00 – 13:30 Rasprava i zaključci

 

Okrugli stol je namijenjen socijalnim radnicima, psiholozima, socijalnim pedagozima, pedagozima i ostalim stručnjacima zainteresiranim za ovu temu.

Događaj će biti bodovan od strane relevantnih stručnih komora. Za sudjelovanje na okruglom stolu nije predviđena kotizacija.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]